Модул 09: Стратегии за финансиране (M9-BG)

Анжела Иванова, Волфганг Книйски

Описание

Как да финансирам моите процеси на производство и продажби

SKIVRE Учебен модул 9   

В този модул ще се запознаете с професионалния подход към финансирането и как вашите продукти ще дадат възможност на манастира ви да стане един от онези, които получават средствата, за които кандидатстват.

Един от най-важните въпроси за манастирите и занаятчийските предприятия по отношение разработването, производството и продажбите на висококачествени продукти е финансирането. Трябва да се дефинира концепцията за продукта, да се структурират ресурсите и да се предприемат първите стъпки към производствените и продажбени операции. Финансирането на тези дейности е едно от най-важните съображения, които следва да се вземат предвид, но вещите в изкуството по набиране на средства ръководители на европейските манастири не са много. Финансовото планиране често се прави с надеждата, че необходимите средства ще дойдат отнякъде по някое време през годината. Финансовият стрес води до сериозно обезкуражаване и като резултат, много добри идеи се сриват поради липса на финансови средства.

За отделните стъпки на разработване на продукта и началните фази на продажбите са налични няколко различни източника и модели на финансиране; но не трябва да се забравя и реалността, че има хиляди организации, които кандидатстват за финансиране от същите източници. Този модул от проекта SKIVRE ще представи различните форми и характерните особености на наличните възможности за финансиране.

 

Изтеглете тренировъчния модул SKIVRE 9

Номер на курса: M9-BG
Категория: Training Modules
КК - Признание-Некомерсиално-Без производни

Модули

Успешното финансиране на разработването и продажбата на продукти по-нататък в настоящия модул ще се нарича бизнес финансиране. Нека този термин не ви притеснява. Той не е нищо повече от един описващ съдържанието ‘terminus technicus’, технически термин. Той е в основата на съвременното управление на рентабилността и дава възможност на всички организации и съответните заинтересовани страни да преследват своите оперативни цели. Без такива финансови продукти като собственото финансиране и заемното финансиране, глобалният пазар би имал намалена производителност, а за манастирите би било по-трудно да намерят финансиране за стопанската си и търговска дейност.

Във всеки случай, за да развиете търговската си дейност е важно да инвестирате в нея. Това означава, че имате нужда от достъп до източници на финансиране. Следователно трябва да разберете основите на вътрешното финансиране, дълговото (заемно) финансиране и на собственото финансиране, които ще бъдат обобщени накратко в следващите под-глави.

Заемното финансиране е стратегия, която включва заемане на пари от кредитор или инвеститор с ясното съзнание, че сумата се погасява изцяло в бъдеще, и то с лихва. За разлика от заемното, собственото или дялово финансиране, при което инвеститорите получават частична собственост в дружеството в замяна на техните средства, което не трябва да се изплаща. В повечето случаи, заемното финансиране не включва никаква уговорка за собственост върху организацията (макар че някои дългови инструменти са конвертируеми в акции). Вместо това, малките предприятия, които използват заемното финансиране, приемат пряко задължение за изплащане на средствата в рамките на определен период от време.

Начисляваният върху заемната сума лихвен процент отразява нивото на риск, който заемодателят поема, предоставяйки тези средства. Например, дадена банка или кредитор може да начисли на прохождащо предприятие по-голям лихвен процент, отколкото на една обществена организация, която е показала финансова устойчивост в продължение на години. Тъй като в случай на ликвидация първо се изплащат задълженията към кредиторите, заемното финансиране крие по-малък риск от финансирането със собствен капитал и по този начин обикновено води до по-ниска доходност.

Капиталовото финансиране е стратегия за получаване на капитал, която предполага продажба на частичен интерес (собственост, дял) в организацията на инвеститорите. Капиталът или собствеността, която инвеститорите получават в замяна на средствата си, обикновено е под формата на акции или дялово участие във фирмата. За разлика от дълговото финансиране, което включва заеми и други форми на кредитиране, капиталовото финансиране не включва пряко задължение за погасяване на средствата. Вместо това, инвеститорите в акции стават частни собственици и партньори в бизнеса и по този начин са в състояние да упражняват някаква степен на контрол върху начина на управление.

Тъй като в случай на неуспех на бизнеса първо се изплащат задълженията към кредиторите, участниците със собствен капитал поемат по-малък риск от инвеститорите, финансиращи бизнеса със заемен капитал. В резултат на това, първите очакват по-голяма възвращаемост на направената от тях инвестиция. Но тъй като единственият начин за инвестиращите със собствен капитал да възстановят или спечелят от инвестицията си е да продадат акциите (дяловото си участие) на по-висока стойност на по-късен етап, те обикновено се ангажират с подкрепата и дългосрочната рентабилност на дружеството. Всъщност, много инвеститори в акции в стартиращи предприятия и прохождащи бизнеси предоставят и управленска помощ на собствениците и ръководителите на организацията.

Целта на този раздел е да обобщи в лесно разбираема и достъпна форма различните източници на финансиране, които са достъпни чрез дарения, безвъзмездни помощи и други подобни инструменти за финансиране, най-често подкрепяни от правителства или организации с нестопанска цел.

Безвъзмездната помощ е сума пари за финансиране на определени проекти. Безвъзмездна финансова помощ се отпуска за академична, научна или развойна дейност, за по-нататъшно образование или за включване в благотворителна дейност. Безвъзмездните средства, също така, са ключова част от дейностите на много филантропски фондации.

Дарението е безвъзмездно предоставена помощ, направена от физическо лице или организация, най-вече с нестопанска цел, от благотворителна или частна фондация. Тези дарения обикновено са под формата на парични средства, но могат да бъдат и под формата на недвижим имот, активи, ценни книжа, дрехи и други вещи или услуги.